Artikelen

Belastingaangifte: laat jij geld liggen?

Belastingaangifte: laat jij geld liggen?

Bij FiscAlert zien we het elk jaar: lezers die ontdekken dat ze aftrekposten zijn vergeten in hun belastingaangifte. Een tweede blik op je aangifte kan dus de moeite waard zijn. Dat merkte ook Sandra.

Sandra (38) uit Amersfoort dacht dat haar belastingaangifte er alweer op zat. Op een zondagmiddag klapte ze haar laptop open, logde in met haar DigiD en klikte rustig door de aangifte. Veel werk was het niet. De meeste gegevens stonden al ingevuld.
Na een klein half uur verscheen de uitkomst onderaan het scherm:
€112 terugkrijgen.

“Mooi,” dacht Sandra. “Dat is weer geregeld.” Ze sloot haar laptop en dacht er verder niet meer over na. Tot een paar dagen later.

Op de bank bladerde ze door het nieuwste nummer van FiscAlert. Haar oog bleef hangen bij een artikel over aftrekposten die mensen vaak vergeten. Dat zette haar aan het denken. Heb ik eigenlijk alles wel ingevuld? Diezelfde avond logde ze opnieuw in bij haar aangifte.

Sandra vulde te snel in — en miste bijna €317 teruggaaf

Nog eens goed kijken

Sandra besloot haar bankafschriften van het afgelopen jaar nog eens door te lopen. Al snel zag ze iets dat ze eerder niet had ingevuld: medische kosten.
Fysiotherapie, medicijnen en parkeerkosten bij ziekenhuisbezoeken. Samen ongeveer €1.750.
Omdat haar inkomen rond de €42.000 ligt, geldt er een inkomensdrempel voor zorgkosten. Alleen het bedrag daarboven kun je aftrekken. Maar zelfs na die drempel bleef er nog een flink bedrag over.
Dat leverde haar €351 belastingvoordeel op.

En toen viel haar nog iets op. Sandra doneert elke maand aan twee goede doelen. In totaal gaf ze vorig jaar €600. Voor gewone giften geldt ook een drempel, maar een deel bleek alsnog aftrekbaar. 
Nog eens €78 belastingvoordeel.

Toen ze haar aangifte opnieuw berekende, keek ze nog eens goed naar het scherm.
Niet €112 terug.
Maar €429 terug.
Dat is €317 meer dan ze eerst dacht.

“Blijkbaar had ik het iets te snel ingevuld,” zegt Sandra lachend.

Ze is niet de enige

Veel mensen vullen hun aangifte vrij snel in. Omdat de Belastingdienst al veel gegevens vooraf invult, lijkt het soms alsof alles automatisch klopt. Toch zijn er nog aftrekposten die je zelf moet toevoegen.

Deze posten worden regelmatig over het hoofd gezien:

  • zorgkosten, zoals medicijnen, hulpmiddelen of reiskosten
  • giften aan goede doelen
  • kosten bij het afsluiten van een hypotheek, zoals advies- en taxatiekosten

Voor sommige aftrekposten geldt een inkomensdrempel. Daardoor is niet het hele bedrag aftrekbaar, maar vaak blijft er toch een deel over. 

Mis geen aftrekposten: lees onze ‘Top-10 aftrekposten’ en gebruik onze ‘Checklist Aftrekposten’ 

 

Controleer je aangifte

1. Check je bankafschriften
Let op aftrekbare zorgkosten, giften of andere uitgaven.
2. Loop je aangifte na
Controleer wat vooraf is ingevuld.
3. Vul aan waar nodig
Denk aan inkomsten, aftrekposten en vermogen.
4. Verdeel slim (partners)
Dit kan veel belastingvoordeel opleveren.
5. Pas je aangifte zo nodig aan
Dat kan ook na het indienen!

Veel mensen dienen hun aangifte snel in. Toch kan een extra controle geld opleveren — soms honderden euro’s.