Artikelen

Box 3: Eerste Kamer twijfelt over belasting op papieren winst

Box 3: Eerste Kamer twijfelt over belasting op papieren winst

Onder beleggers is veel onrust over het belasten van zogenoemde papieren winsten in box 3. Volgens het plan van het kabinet wordt vanaf 2028 het werkelijke rendement belast. Niet alleen rente, dividend en huur, maar ook waardeveranderingen tellen mee.
En juist daar zit de pijn. Veel senatoren vinden het niet eerlijk dat je belasting moet betalen over winst die alleen nog ‘op papier’ bestaat. Zij zien liever een systeem waarbij je pas belasting betaalt als je de beleggingen verkoopt en de winst echt binnen is.

Hoe groot is het probleem?

Nu: soms al belasting over papieren winst

In box 3 geldt nu nog vooral het forfaitaire stelsel, maar je kunt ook kiezen voor belasting over het werkelijke rendement. Kies je daarvoor? Dan krijg je nu al te maken met belasting over papieren winst, de zogenaamde vermogensaanwasbelasting.

Vanaf 2028 wordt dit de standaard

Vanaf 2028 wil het kabinet belasting over het werkelijke rendement invoeren voor bijna iedereen. Dat heet een vermogensaanwasbelasting. Simpel gezegd: word je belegging meer waard, dan betaal je daar belasting over. Ook als je nog niets hebt verkocht.
Voor vastgoed en startups komt een uitzondering. Daar betaal je pas belasting als je verkoopt. Dat heet een vermogenswinstbelasting.
De nieuwe regels vanaf 2028 leveren voor de meeste mensen geen grote problemen op. Veel beleggers hebben namelijk ook spaargeld. Of ze kunnen een klein deel van hun beleggingen verkopen om de belasting te betalen. Als je aandelen echter flink zijn gedaald op het moment dat de belastingaanslag op je deurmat valt, voelt dat als een onteigening. Is dat wel eerlijk?

Twijfels in de Eerste Kamer

Toch vragen veel Eerste Kamerleden zich af of het slim is om nu een nieuw systeem in te voeren, terwijl er tegelijkertijd al wordt gekeken naar een andere oplossing: belasting betalen pas bij verkoop.
Daarnaast zijn nog niet alle plannen uitgewerkt. Zo wordt er bijvoorbeeld nog gesproken over achterwaartse verliesverrekening. Daarmee kun je verliezen uit een later jaar mogelijk verrekenen met winst uit eerdere jaren.
De vraag is daarom of de politiek niet eerst alle onderdelen goed moet regelen voordat er een definitief besluit wordt genomen.

Wat vindt FiscAlert?

Wij zijn eerlijk gezegd meer een voorstander van de 'good old'-vermogensbelasting waarbij je jaarlijks 1 of 1,5% belasting betaalt over je vermogen (bezit minus schuld).  De overheid weet dan precies wat er ieder jaar binnenkomt en kan desgewenst het percentage jaarlijks heel makkelijk aanpassen. Bovendien is de aangifte eenvoudig en kan de Belastingdienst het makkelijk controleren.  Deze vermogensbelasting is in principe een gepasseerd station. Maar gezien alle discussie over de vermogensaanwas- en vermogenswinstbelasting zou het een optie kunnen zijn.

Bij FiscAlert vinden wij het niet logisch om eerst een paar jaar met een ingewikkeld tussensysteem te werken, om daarna alweer over te stappen op een ander box 3-stelsel. Een vermogenswinstbelasting wordt mogelijk een probleem voor de schatkist omdat mensen dan heffing kunnen uitstellen door nog niet te verkopen.
Wel is het belangrijk dat er snel duidelijkheid komt. Daarbij moet niet alleen gekeken worden naar wat eerlijk voelt, maar ook naar wat in de praktijk uitvoerbaar is.

Lees meer over de plannen in 'Box 3: alles wat je nu moet weten'!