Spaarders en beleggers in woningen kunnen de komende jaren eenvoudig belasting ontwijken. De tijdelijke vermogensheffing in box 3 maakt dat mogelijk, waarschuwt fiscalist Eric van Uunen in het FD.
Eerder waarschuwde Van Uunen al voor de obligatietruc, een box 3-lek dat inmiddels is gedicht (zie ons nieuwsbericht).
De lekken in box 3 worden veroorzaakt door het kasstelsel: rente en huur zijn belast in het jaar van ontvangst. Door die rente en huur van meerdere jaren naar 1 jaar te schuiven en in het andere jaar niets te ontvangen kun je belasting besparen:
- Heeft een spaarder veel spaargeld, en word zijn rente uitgekeerd op 1 januari? Dan kan hij die rente eerder ontvangen door de rekening in december op te heffen. De rente ontvang je dan niet op 1 januari maar al in december. Stort het geld op een nieuwe rekening die ook weer pas in januari de rente bijschrijft. In het jaar van opheffen kies je dan voor belastingheffing over het forfaitaire rendement. En het jaar erna voor heffing over het werkelijk rendement (€0).
- Een belegger in verhuurd onroerend goed kan de huurpenningen van 2 belastingjaren verkopen, bijvoorbeeld aan zijn eigen BV. Zo vallen deze in hetzelfde belastingjaar. Het jaar erna is de huur nihil.
Overigens is het ministerie van Financiën van mening dat de truc bij verhuur niet werkt, aldus het artikel in het FD over dit lek. Andere fiscalisten bevestigen de nieuwe ontwijkingsroutes waarvoor Van Uunen waarschuwt en uitgebreid over schrijft in het Weekblad Fiscaal Recht (WFR 2025/228). Het laatste woord is hier nog niet over gezegd. Wij volgen dit uiteraard op de voet. Wordt vervolgd dus.
LET OP: Je kunt alleen kiezen voor heffing over het werkelijke rendement als het werkelijke rendement van je totale box 3-vermogen lager was dan het forfaitaire rendement.
Alles over box 3: ontwikkelingen, rekeninghulpen en downloads vind je in ons dossier 'Box 3 teruggaaf'.