De belangrijkste punten van Prinsjesdag op een rijtje, met de kanttekening dat de voorstellen nog kunnen veranderen. Rond kerst weten we zeker waar we volgend jaar aan toe zijn. Dit zijn de plannen.
INKOMSTENBELASTING
Box 1
Jaarlijks worden de belastingschijven voor de inkomstenbelasting gecorrigeerd voor inflatie. Maar voor 2027 gebeurt dat niet volledig. Daardoor val je eerder in een hoger belastingtarief. Ook worden de heffingskortingen daardoor minder verhoogd. Dit is onderdeel van de vrijheidsbijdrage. Zo is er meer geld voor defensie.
Het tarief van de eerste en tweede schijf wordt met respectievelijk 0,48% en 0,6% verhoogd.
In 2027 is, net als in 2026, box 1-inkomen boven € 78.426 belast met 49,5%. De grens van de derde schijf wordt dus in het geheel niet verhoogd.
De arbeidskorting gaat omhoog van €5.685 naar €5.929.
De ouderenkorting gaat omlaag van €2.067 naar €1.993.
Box 3
Ook het heffingsvrije vermogen in box 3 wordt niet volledig gecorrigeerd voor inflatie. In 2027 bedraagt het heffingsvrije vermogen €60.098.
Er wordt meer tijd genomen voor box 3. Er zijn daarom geen wijzigingen voor box 3-belasting over werkelijk rendement meegenomen in de plannen. Nieuwe voorstellen staan waarschijnlijk in de Voorjaarsnota 2027.
Aftrekposten
De aftrek van specifieke zorgkosten wordt per 2028 afgeschaft. Ook de Tegemoetkoming Specifieke Zorgkosten vervalt. Er wordt nog gewerkt aan een compensatieregeling voor chronisch zieken. Hoe die eruit gaat zien wordt, pas volgend jaar duidelijk.
Zie ook ons overzicht met belastingtarieven.
INKOMEN
Het minimumjeugdloon gaat vanaf 2027 fors omhoog voor jongeren van 16 tot en met 20 jaar. Nu krijgen zij 34,5% tot 80% van het minimumloon. Dat wordt 40% tot 87,5%. Meer informatie vind je [hier]
Nulurencontracten zijn vanaf 2028 niet meer toegestaan. In plaats daarvan komt er een bandbreedtecontract waarin een minimum- en maximumaantal uren wordt afgesproken. Jongeren, scholieren, studenten met bijbanen en AOW-gerechtigden mogen straks nog wel op een oproepcontract werken.
De verhoging van de onbelaste reiskostenvergoeding van €0,23 naar €0,25 per kilometer per 2026 wordt wettelijk vastgelegd.
De regels voor personeelskorting veranderen vanaf 2027. Nu kun je belastingvrij 20% korting krijgen tot maximaal €500 per jaar. Die mogelijkheid verdwijnt. Belastingvrije korting is dan alleen nog mogelijk via de werkkostenregeling.
Het kabinet wil iets doen aan concurrentiebedingen waardoor werknemers minder makkelijk van baan kunnen wisselen. Daarom worden de regels aangescherpt. Het is nog niet duidelijk wanneer die regels ingaan. Meer informatie vind je [hier]
PENSIOEN
Het kabinet wil dat het maximuminkomen waarover mensen fiscaal aantrekkelijk pensioen mogen opbouwen 6 jaar niet meegroeit met de lonen. Fiscaal aantrekkelijk pensioen opbouwen is in 2026 mogelijk tot een jaarinkomen van €137.800. Die grens blijft tot en met 2032 hetzelfde.
Het kabinet wil dat de pensioenleeftijd niet langer afhangt van hoe oud Nederlanders gemiddeld worden.
ONROEREND GOED
De overdrachtsbelasting voor woningen die niet als hoofdverblijf gebruikt gaan worden, gaat per 2027 omlaag van 8% naar 7%. Denk bijvoorbeeld aan woningen die verhuurd worden en vakantiewoningen.
MEER BTW EN ACCIJNS
De belasting op leidingwater gaat omhoog met €0,10 per 1.000 liter. Een gemiddeld huishouden gaat ongeveer €9 tot €11 meer betalen per jaar aan drinkwater.
Bier, wijn en andere alcoholhoudende dranken worden duurder. De alcoholaccijns gaat vanaf 2027 meestijgen met de inflatie. Een krat bier wordt daardoor €0,09 duurder, een fles wijn €0,02 en een fles whisky €0,22. Daarnaast wil het kabinet de accijnskorting voor kleine brouwerijen per 2028 afschaffen. Dat scheelt 1 tot 2 cent per glas.
De btw op sierteeltproducten, zoals bloemen, planten en bloembollen, gaat vanaf 2028 omhoog van 9% naar 21%.
De btw op ballonvaarten gaat vanaf 2028 ook omhoog van 9% naar 21%.
ZORG
De zorgpremie gaat naar verwachting met €12,50 omhoog naar €169 per maand.
De verhoging van het eigen risico voor de zorgverzekering met €60 is uitgesteld naar 2028. Het eigen risico wordt wel gecorrigeerd voor inflatie en gaat daardoor omhoog van €385 naar €400.
De Raad van State (RvS) is kritisch op de plannen: ‘Schuif de rekening niet door naar volgende generaties’. Dat dreigt wel te gebeuren doordat het kabinet maatregelen uitstelt. Ook komt de huidige lastenverzwaring vrijwel volledig voor rekening van de werkenden (€5,8 miljard van de €6 miljard), zo blijkt uit het Advies van de RvS. Dat past niet bij het voornemen uit het coalitieakkoord om werken te laten lonen.